Pilarka spalinowa to funkcjonalny sprzęt o szerokim zastosowaniu, przyda się każdej osobie mającej ogród. Zawsze jest coś do przycięcia, a modele spalinowe cechują się mobilnością, wytrzymałością, komfortem użytkowania. Za ich pomocą można ciąć różnego rodzaju materiały, a dzięki mnogości modeli do wyboru nie ma problemu z dopasowaniem sprzętu do swoich indywidualnych potrzeb. Pojawia się jednak pytanie, na co konkretnie zwracać uwagę przy zakupie pilarki spalinowej.

Jak wybrać odpowiednią pilarkę spalinową?

W sprzedaży dostępnych jest wiele pilarek, mogą być spalinowe, elektryczne, akumulatorowe. Jeśli ktoś potrzebuje sprzętu mobilnego, bardzo wydajnego i wytrzymałego, to można mu śmiało polecić model spalinowy. Nadaje się idealnie do zastosowań zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych. Za pomocą takiego urządzenia można szybko i bezproblemowo podciąć gałęzie czy nawet ściąć drzewo. Bardzo ważną kwestią jest moc silnika pilarki spalinowej, od której zależy jej wydajność. Należy dobrać ją w oparciu o przeznaczenie urządzenia, do jakiego rodzaju prac będzie ono najczęściej wykorzystywane. Jeśli ma służyć ona przede wszystkim do przycinania gałęzi drzew i krzewów, nacinania drewna, to wystarczy pilarka o mocy do 2,5 KM. Z kolei do lekkich prac leśnych i cięcia drewna na opał potrzebny będzie już mocniejszy sprzęt, mający co najmniej 3 KM. Pojemność silnika pilarki spalinowej także ma znaczenie. W przypadku nieskomplikowanych prac, których wykonanie nie zajmuje wiele czasu, zapotrzebowanie na paliwo nie jest duże (dotyczy to zarówno benzyny, jak i oleju). Wraz ze wzrostem pojemności silnika rośnie spalanie, ale można też liczyć na dłuższy czas pracy.

Co ma znaczenie przy zakupie pilarki spalinowej?

Jeśli pilarka spalinowa ma być mobilna, to trzeba zwrócić uwagę na jej wagę. Wpływa ona komfort użytkowania sprzętu. Ciężkie urządzenie jest nieporęczne, sprawia większe trudności w przenoszeniu i obsłudze. Im lżejsza będzie pilarka spalinowa, tym lepiej, bo ułatwi to posługiwanie się nią. Średnia waga tego typu urządzeń oscyluje między 4 a 5 kilogramów. Długość prowadnicy pilarki także ma znaczenie, decyduje w dużej mierze o jej możliwościach i wpływa też na wygodę podczas wykonywanych prac. Do użytku domowego wystarczająca powinna być prowadnica o długości 40 cm. Kolejną kwestią jest poziom hałasu generowanego przez pilarkę. Jeśli jego natężenie będzie zbyt duże, to stanie się to męczące. Najlepszym rozwiązaniem będzie zakładanie specjalnych słuchawek chroniących narząd słuchu przed hałasem. Przy wyborze urządzenia znacznie ma także to, kto je wyprodukował. Jeśli ma być ono niezawodne, wysokiej jakości, to warto postawić na renomowaną markę. Przykładem będzie pilarka spalinowa Stiga, Bosch, Makita, Stihl i Husqvarna.